Kendó kata

O Kendó

Nihon Kendó Kata (日本剣道形)

Moderní forma Kendó je cvičení s bambusovým šinajem a ochrannou výstrojí bógu. Tradiční metodou cvičení jsou formy, kata. Kendó-kata byla vybrána z kata starých škol a obsahují samotné základy Kendó.

Kendó-kata je cvičení ve dvojících, kde každý pohyb je předem daný. Je to simulovaný souboj, ve kterém jeden útočí - učidači (打太刀), majíce roli učitele, a druhý se brání pomocí techniky a vítězí - šidači (仕太刀), majíce roli žáka. Kata se cvičí za použití dřevěných mečů bokutó (木刀) případně s pravými kovovými meči obvykle s tupým ostřím (habiki 刃引).

V kata se používá dlouhý meč tači (太刀), který je standardně dlouhý 102 cm a krátký meč kodači (小太刀), který standardně měří 55 cm.

Při cvičení kata usilujeme o perfektní technické provedení a správnou formu bojového ducha. V kata bychom měli každým pohybem cítit napětí, jako by šlo o skutečný boj na život a na smrt. Každý sek nebo bodnutí by mělo být vedeno tak, jako by bylo ve skutečném souboji s úmyslem zasáhnout. Je důležitý bojový duch a odhodlání, stejně jako zanšin, duševní stav ostražitosti. Jako v šinaj kendó usilujeme o mentalní napojení na soupeře a jeho sled akcí a záměrů. Je to velmi náročné duševní cvičení vyžadující maximální koncentraci. Každá kata má svůj hlubší smysl a je důležité je pilně studovat.

Kata doplňuje cvičení se šinajem, kde je použití v některých případech odlišné než u skutečného meče. Pomocí kata bychom si měli uvědomit samotné základní principy boje s mečem a implementovat je do cvičení se šinajem. Mohli bychom také říct, že kata propojují Šinaj Kendó s technikou skutečného meče.

Kendo Kata nás učí především:

Kendó-kata je celkem deset. Prvních sedm reprezentuje souboj s dlouhými meči a poslední tři souboj s krátkým proti dlouhému meči. Před cvičením Kendó-kata je potřeba ovládat na dostatečné úrovni základy, jako je práce nohou, kamae a správná forma sekání mečem.

Nihon Kendó kata (日本剣道形) :
Ipponme (一本目)
Nihonme (二本目)
Sanbonme (三本目)
Yohonme (四本目)
Gohonme (五本目)
Ropponme (六本目)
Nanahonme (七本目)
Kodači ipponme (小太刀一本目)
Kodači nihonme (小太刀二本目)
Kodači sanbonme (小太刀三本目)

Ukázka Kendó Kata
Ukázka Kendó kata II
Bokutó ni joru Kendó kihon waza keikó hó (木刀による剣道基本技稽古法) - "Kihon kata"

Kromě Nihon Kendó Kata, byly v roce 2002 zavedeny "Kihon Kendó Kata" (oficiální a správný název je Bokutó ni joru Kendó kihon waza keikó hó - aplikace základních technik Kendó s bokutó). Je jich celkem devět a obsahují základní seky, vícenásobné útoky a obranné a útočné techniky, které se cvičí s dřevěnými meči bokutó. Tyto techniky jsou snadno přenositelné do cvičení se šinajem a s bógu a zpět i pro úplného začátečníka.

Účelem těchto kihonů je lepší rozvoj cvičení zákládů (kihon) a etikety reihó a zdůraznění principu šinaje jako zástupce skutečného meče, aby dnešní kendisté lépe vnímali, že použití šinaje a meče je v principu stejné. Toto cvičení je též vhodné jako příprava na cvičení Nihon Kendó Kata.

Bokutó ni joru Kendó kihon waza keikó hó (木刀による剣道基本技稽古法)

Kihon iči (基本1 - Ippon-uči no waza: men, kote, dó, cuki)
Kihon ni (基本2 - Nidan-waza: kote-men)
Kihon san (基本3 - Harai waza: harai men)
Kihon yon (基本4 - Hiki waza: cubazeriai kara no hiki dó)
Kihon go (基本5 - Nuki waza: men-nuki-dó)
Kihon roku (基本6 - Suriage waza: kote-suriage-men)
Kihon šiči (基本7 - Debana waza: debana kote)
Kihon hači (基本8 - Kaeši waza: men-kaeši-migi-dó)
Kihon kjů (基本9 - Učiotoši waza: dó-učiotoši-men)

Ukázka Kihon Kata
Ukázka Kihon Kata II
Zaujalo vás Kendó a chtěli byste si to zkusit? Je to snadné, stačí k nám přijít a zkusit si to, zdarma a nezávazně. Čtěte jak začít.