Vybavení na Kendó

O Kendó

Vybavení v Kendó se sestává z oblečení, sestavy chráničů a zbraní.

Oblečení

Oblečení pro Kendó je keiko-gi (稽古着 též kendó-gi 剣道着) a hakama (袴). Keiko-gi je vrchní část oděvu , široké kalhoty se nazývají hakama. Někteří pod hakamou nosí ještě pás obi (帯). Nejčastější barva je indigově modrá, ale používá se i černá a bílá (bílé oblečení obvykle nosí ženy a starší mistři, kombinaci bílé keikogi a tmavou hakamu někdy nosí začátečníci a někdy také ženy).

Chrániče bógu

Chrániče se na Kendó se používají při kontaktním cvičení. Souhrnně se nazývají bógu (防具 též kendó-gu 剣道具). Sestávají se z přilby men (面), rukavic koté (小手), chrániče trupu dó (胴) a chrániče boků taré (垂れ). Pod men se váže šátek tenugui (手拭い). Dó a men se vážou pomocí tkanic himó.

Zbraně

Jikož nacvičování boje se skutečnými meči by bylo velmi nebezpečné, byly pro Kendó vyvinuty cvičné meče. Používá bambusový meč šinaj (竹刀), pro cvičení kata a další cvičení se používá dřevěný meč bokutó ( 木刀 též bokken 木剣) nebo skutečný kovový meč, obvykle s tupým ostřím, zvaným habiki (刃引) nebo kata-yó (形用). Ke všem zbraním, i cvičným, se chováme s respektem jako by šlo o skutečnou reálnou zbraň.

Šinaj 竹刀

Šinaj je cvičný bambusový meč. Skládá se ze 4 bambusových štěpin, které drží pohromadě kožené součástky - rukojeť cukagawa (柄皮), pásek nakajui (中結), a špička sakigawa (先皮). Kulatý chránič – záštita mezi čepelí a rukojetí se nazývá cuba (鍔). Stejně jako u skutečného meče i u šinaje rozlišujeme ostrou stranu (ha), boční strany čepele (šinogi) a zásahovou část (monouči – zhruba poslední třetina čepele mezi špičkou a koženým páskem nakajui). Existují i šinaje, kde se místo bambusových štěpin používají štěpiny z plastu a karbon-grafitu. Pro ni-tó (二刀 boj dlouhým a krátkým mečem současně) se používá krátký šinaj a dlouhý šinaj, který je zhruba 3/4 oproti šinaji při boji jedním mečem. Existuje i suburi-šinaj na cvičení suburi, nácvik seků bez soupeře, který je těžší za účelem posilování.

Vybavení na Kendó

Před prvním použitím je potřeba šinaj připravit a během používání jej pravidelně udržovat. Jinak hrozí jeho zbytečné poškození nebo zničení! Nikdy necvičte s poškozeným šinajem, hrozí poranění očí o štepinek i další zranení!

Tabulka velikosti a hmotnosti šinaje
  muž/žena věk 12 - 15 let věk 15 - 18 let věk 18 +
délka muž i žena max 114 cm max 117 cm max 120 cm
hmotnost muž min 440 g min 480 g min 510 g
žena min 400 g min 420 g min 440 g
průměr
(u sakigawy)
muž min 25 mm min 26 mm min 26 mm
žena min 24 mm min 25 mm min 25 mm
Bokuto a meč

Bokutó 木刀 (Bokken 木剣)

Bokutó je meč z tvrdého dřeva, tvarově napodobující katanu. V Kendó se používá především pro cvičení kata. Bokutó je dlouhé - tači 太刀 (též ódači) s délkou kolem 102 cm a krátké - kodači 小太刀 s délkou kolem 55 cm. Existuje i suburi-tó na posilování.

Meč 刀

Pokročilí občas cvičí kendó-kata se skutečnými kovovými meči. Používá se především cvičný meč habiki (刃引), s tupým ostřím. Rozhodně se nedoporučuje cvičit s kovovou zbraní, pokud nemáte dostatečné zkušenosti, zvláště proti partnerovi!

Zaujalo vás Kendó a chtěli byste si to zkusit? Je to snadné, stačí k nám přijít a zkusit si to, zdarma a nezávazně. Čtěte jak začít.