Kendó je tradiční bojové umění a jeho cvičení vyžaduje dodržování jistých pravidel chování. Měli bychom jej brát se vší vážností v duchu tradičního budó. V Kendó je velmi důležité zachovávat respekt k sensejovi, starším ale i mladším studentům, zkrátka vůči všem lidem v dódžó. Nevhodné nebo urážlivé chování nemá v dódžó místo.
V dódžó dodržujeme následující pravidla:
Při cvičení v dódžó především věnujeme pozornost tomu co nám říká sensei (učitel, instruktor) nebo sempai (služebně starší osoba) a snažíme se dělat to, co nám říká.
Při cvičení dbáme na bezpečnost a předcházíme zraněním.
Při vstupu a odchodu z dódžó se vždy ukloníme.
V dódžó se chodí naboso, boty zanecháme před vchodem.
V dódžó se nejí, nekouří a nenosí klobouk nebo čepice pokud k tomu nejsme přímo vyzváni.
Pokud jsme na návštěvě v jiném dódžó, jako první pozdravíme senseie a představíme se mu. Je velmi nevhodné přijít někam na návštěvu neohlášený, vždy se domluvte předem.
Při nástupu sedí žáci naproti učiteli (učitelům) a jsou seřazení podle pokročilosti.
Na začátku a na konci každého cvičení se ukloníme partnerovi.
Pokud kendista nebo kendisté sedí a pozorují cvičení nebo zápas, není vhodné obcházet je před nimi a rušit jim výhled. Pokud to jinak nejde, projdeme rychle v předklonu s pravou rukou mírně nataženou před sebou v gestu omluvy.
Oblečení a vybavení by mělo být čisté a v dobrém stavu. Pokud během cvičení vyvstane potřeba vybavení upravit, je nutné cvičení přerušit, uklonit se, provést příslušné opravy na místě, kde nikomu nepřekážíme, znovu se uklonit a pokračovat ve cvičení. V žádném případě necvičíme s poškozenou zbraní nebo výstrojí.
Nedotýkáme se meče nebo šinaje a další výstroje jiného kendisty, pokud k tomu nejsme vyzváni
K šinaji se chováme s respektem jako ke skutečnému meči. Nepřekračujeme ležící meč nebo šinaj, o šinaj (bokutó nebo jinou zbraň) se nikdy neopíráme, nikam s ním neházíme a podobně.
Pokud je cvičení přerušeno například instrukcemi, stojíme vzpřímeně, neopíráme se o zeď ani o šinaj (meč) a dáváme pozor.
Není vhodné přijít na trénink pozdě po jeho začátku. Ale je lepší pozdě, nežli vůbec. Pokud k tomu došlo, tak vstoupíme do dódžó, vyčkáme na vhodný okamžik a jdeme požádat senseie o dovolení zapojit se do cvičení.
Je vhodné vyčkat na závěrečný nástup i když jsme z nějakého důvodu (např. zranění) skončili cvičení předčasně
Pokud potřebujeme cvičení přerušit nebo odejít, jdeme požádat senseie o dovolení.
Pokud se chceme na něco zeptat, vyčkáme na vhodný okamžik a požádáme senseie o slovo.
Cvičíme usilovně a snažíme se o správnou formu cvičení a bojového ducha
Pokud sledujeme zápas Kendó jako diváci, vyvarujeme se pokřikování a jiných hlučných nebo nevhodných projevů. Mějme respekt k soupeřům a jejich úsilí. Pokud chceme, bojovníky povzbuzujeme pouze potleskem.
Před zápasem je vhodné říci „onegai šimasu“ (prosím uč mě) po zkončení zápasu poděkovat „Dómo arigátó gozaimasu“ (zdvořilá forma poděkování – u nás případně česky „děkuji“)
Zaujalo vás Kendó a chtěli byste si to zkusit? Je to snadné, stačí k nám přijít a zkusit si to, zdarma a nezávazně. Čtěte jak začít.