Vyzkoušejte si Kendó - jak začít

Stačí prostě přijít

Pokud Vás Kendó zaujalo, přijďte se podívat na kterýkoliv náš trénink. Můžete se buď jen dívat, nebo si to rovnou i vyzkoušet a to zdarma a nezávazně. Veškeré vybavení vám půjčíme.

Kde cvičíme

Naše pravidelné tréninky probíhají na Julisce v Praze 6 v Dejvicích:

Sportovní centrum ČVUT Juliska
Pod Juliskou 4
160 00 Praha 6 - Dejvice

Nováčky přijímáme po celý rok, stačí rovnou přijít ve středu nebo v pátek na trénink, případně předem zavolat, nebo napsat (viz. kontakty). Aktuálně přijímáme zájemce starší čtrnácti let.

Tréninky se konají

Středy  
• 20.00 - 22.00 Trénink Kendó (začátečníci i pokročilí)

Pátky 
• 17.00 - 18.30 Trénink základů pro začátečníky i pokročilé
• 18.30 - 20.00 Trénink pro pokročilé v bógu
 

Jak se k nám dostanete

Dostanete se k nám tramvají č. 8 a 18, nebo autobusy 107, 116, 147, 160 ze stanice metra Dejvická, vystupte na zastávce "Nádraží Podbaba". Ulice Pod Juliskou je na levé straně kousek zpět. Není to ani daleko ze stanice metra "Dejvická", zabere to asi 10 - 15 minut chůze. Pokud pojedete autem, tak můžete zaparkovat přímo před budovou, je tam vyhrazené parkoviště zdarma pro návštěvníky sportovního centra, případně hned vedle placené parkování ve fialové zóně.

Co s sebou

Nemusíte si kupovat žádné drahé vybavení, vše potřebné Vám na trénink půjčíme. Vezměte si s sebou nějaké volné sportovní oblečení (tričko a kalhoty budou stačit). Zbytek vybavení vám půjčíme. Počítejte, že se při tréninku zapotíte, doporučujeme vzít si s sebou ručník a další věci do sprchy. Nic víc, kromě chuti se naučit něco nového, nebudete potřebovat.

Poplatky

První tři tréninky jsou zdarma, napřed si Kendó vyzkoušejte a pak rozhodněte, jestli budete u nás chtít pokračovat.

Pokud se rozhodnete u nás zůstat a stát se naším členem, bude potřeba, abyste zaplatili poplatek za členství v Kacubó Kenrikai.

Členství v Kacubó Kenrikai obnáší příspěvek 1500 Kč na čtvrtletí (tzn. 500 Kč na měsíc). Pro děti do 15 let je příspěvek 600 Kč na čtvrtletí. Členství v Kacubó vám umožní cvičit v našem dódžó pod vedením našich instruktorů a budete mít možnost používat naše klubové vybavení a zúčastnit se akcí, které pořádáme.

Budete-li mít zájem, můžete se též stát členem České federace Kendó (volitelně, ze začátku to není potřeba). Poplatek je 840 Kč za rok (150 Kč za dítě do 15 let, 420 Kč za juniory 16 - 17 let). Členství v ČFK vám umožní skládat zkoušky, zúčastňovat se seminářů a turnajů pořádaných pod hlavičkou ČFK apod. Detaily se dozvíte na tréninku.

 Podrobně k příspěvkům zde

Proč u nás

Další informace pro zájemce

Cvičení Kendó je velmi obohacující zkušenost, která může pozitivně ovlivnit celý váš život. Je to "cesta meče", která má historické kořeny a tradiční filosofii a je to zároveň i moderní plnokontaktní disciplína plná akce, potu a adrenalinu. Ať již hledáte cokoliv - od uvolnění stresu z práce, přes možnost zabojovat si s mečem nebo poznání tradiční japonské kultury až po zkoumání filosofie starých samurajů - věříme, že jste na správném místě. Na této cestě nebudete sami, neváhejte se kdykoliv obrátit na své instruktory nebo sempaje, všichni vám rádi pomůžou a poradí.

Nezapomeňte, že Kacubó není jen škola Kendó, ale také velmi přátelská komunita zajímavých lidí. Určitě neprohloupíte, když s námi po tréninku vyrazíte na "na jedno"!

Co vás ze začátku čeká

Ze začátku vás bude čekat především trénink základů. To obnáší hlavně studium a procvičování základních postojů, přesunů, nacvičování základních seků napřed bez soupeře a pak i se soupeřem. Je potřeba si osvojit dobrou koordinaci pohybů, dobrou rovnováhu, získat flexibilitu, uvolněnost bez použití zbytečné síly ale také dynamiku, rychlost a výdrž. Důležitý je i správný úchop meče a vedení seků. Postupně se pak přibírají další a další techniky. Po zhruba měsíci vyučujeme základy cvičení s bokutó (dřevěným mečem) a Kendó kata (párové cvičení bojových sestav s bokutó). Dále je důležité naučit se základní etiketu, která je při cvičení Kendó vyžadována.

Cvičení v této úvodní fázi je důležité pro získání dobrých základů, než se později přesunete na pokročilejší cvičení, která již vyžadují jejich alespoň slušné zvládnutí. Po zhruba 3 — 6 měsících začnou začátečníci cvičit v ochranné výstroji bógu a začnou se věnovat kontaktnímu cvičení se soupeřem a osvojovat si pokročilejší prvky Kendó (např. vzdálenost, načasování, vcítění se do soupeře a mnohé další). V této době přijdou na řadu také volné souboje.

Cílem Kendó je však především zlepšení charakteru a mentálních schopností a studium Kendó je celoživotní záležitost. Jak poroste vaše úroveň, budete se učit nová a nová pokročilejší témata.

Jak cvičit Kendó - pár tipů do začátku
  • Chcete-li se zlepšovat, cvičte pilně a poctivě. Trénujte pravidelné a co nejčastěji jak to jde (třeba i doma). Buďte pozorní, vnímejte své chyby a opravujte se. Vítejte a vnímejte rady svých učitelů a starších kolegů (sempajů)
  • Pamatujte si, že dobře je důležitější než rychle. Nespěchejte a nebuďte zbrklí. Všechno máj svůj čas. Přemýšlejte o tom, co děláte, a snažte se vždy zlepšit.
  • Věnujte pozornost tomu, kdo vás učí a snažte se dělat, co vám říká. Neplýtvejte pozorností na to, co dělají vaši kolegové v jiné skupině.
  • Snažte se o technicky správnou formu cvičení a dejte do toho co nejvíc bojového ducha.
  • Udržujte při cvičení pořádek a disciplínu. Bez toho by trénink byl velmi rizikový.
  • Dbejte na bezpečnost a předcházejte zraněním. Necvičte s poškozenou zbraní nebo výstrojí. Dávejte pozor na to, co se děje kolem vás, předcházejte zbytečným kolizím s ostatními cvičícími.
  • Necvičte se zraněním nebo s nemocí. Napřed se uzdravte a pak se vraťte do cvičení, je to rychlejší způsob a také více ohledupiný k vám i vašim kolegům.
  • Dbejte na osobní hygienu i čistotu svého oblečení a vybavení.
  • Mějte na paměti správnou etiketu, která ke Kendó patří. Respektujte své učitele a své kolegy a budujte s nimi korektní vztahy. Myslete na to, že v dódžó se musíme chovat slušně a taky bezpečně.
  • Se šinajem nebo bokutó zacházejte jako by to byl skutečný meč, tzn. s respektem. Neopírejte se o něj, nikam ho neházejte, neberte si cizí šinaj (nebo jiné vybavení) bez dovolení, nehrajte si s ním.
  • Není vhodné přijít na trénink pozdě, i když samozřejmě je lepší přijít pozdě, než vůbec. Pokud k tomu došlo, tak se připravte a pak vyčkejte na vhodný okamžik a jděte požádat senseje o dovolení zapojit se do cvičení. Je vhodné vyčkat na závěrečný nástup i když jste z nějakého důvodu skončili cvičení předčasně. Pokud potřebujete cvičení přerušit nebo odejít, jděte požádat senseie o dovolení.
  • Pokud se chcete na něco zeptat, tak samozřejmě můžete - vyčkejte na vhodný okamžik a požádejte senseje o slovo.
  • Samozřejmě žádný učený z nebe nespadl. Nikdo se na vás nebude zlobit, pokud vám něco nepůjde. Nestyďte se na cokoliv zeptat. Nezapomeňte, že Kendó by vám mělo přinášet radost a vnitřně vás naplňovat!

 

Pro koho je Kendó vhodné

Kendó může cvičit skoro každý - minimální vhodný věk (u nás v dódžó) je zhruba od čtrnácti let, nebo samozřejmě jakýkoliv pozdější a cvičit se dá prakticky po celý život. Celkem běžně potkáváme mladé bojovníky co chodí teprve do první třídy i čilé osmdesátníky (či dokonce devadesátníky), kteří prohánějí i mnohem mladší soupeře. Věk tedy není žádná překážka. Kendó cvičí také ženy a dívky, dávno pryč jsou doby, kdy toto umění bylo doménou samurajů-mužů.

Kendó je tedy vhodné pro muže i ženy, mladší i starší - přesvědčit se o tom můžete u nás na tréninku. Jediný limit je ochota se učit a poctvivý přístup ke cvičení.

Kendó harmonicky rozvíjí schopnosti člověka po fyzické i po mentální stránce.

V zápase Kendó je rozhodující odvaha a psychická síla, dále také schopnost koncentrace a mentální kontroly, schopnost vycítit správný okamžik k útočné či obranné akci, schopnost rychlého rozhodnutí, umění vnímat soupeře (ale obecně všechny lidi) a vcítit se do jeho myšlení a také umění strategie. Především tyto výše zmíněné vlastnosti Kendó nejvíce rozvíjí.

V Kendó nemá hlavní roli síla svalů ani vypracovaná postava z posilovny, přestože tělesné schopnosti jsou samozřejmě důležité i zde. Z fyzických vlastností jsou důležité pohybový talent, mrštnost, postřeh a vytrvalost. Na vyšší úrovni jsou už podstatnější mentální schopnosti.

Kendó je velmi bezpečné a vážnější úrazy jsou velmi vzácné, kromě několika pár modřin možná sem tam nějakého mozolu či puchýře se není čeho bát.

Dnešní Kendó obsahuje spoustu technik seků a bodů, postojů, různé druhy práce nohou a různé útočné techniky a obranné protitechniky a další a další věci. Pracuje se vzdáleností, načasováním a se spoustou dalších konceptů a metod, které si praktikanti Kendó postupně osvojují a pomocí různých druhů cvičení je dále zlepšují a zdokonalují. Osnova výcviku je komplexní a adept se v ní postupně posouvá od základních prvků k pokročilejším, trénink těla je provázán s mentálním tréninkem. Cílem Kendó je šlechtění charakteru člověka, harmonické formování jeho těla i mysli.

Kendó je nejen bojové umění, je to též součást tradiční kultury s historickými kořeny. Součástí výcviku jsou tedy i prvky ohledně morálky, filosofie a etikety.

V našem dódžó máme několik zkušených instuktorů, kteří jsou plně schopní a kompetentní vést jak začátečníky tak i pokročilé (více info zde). Jsme nejstarším Kendó klubem v České republice s tradicí sahající až do roku 1986 (více info zde).

Jedním z častých mýtů je nutnost nakoupení drahého vybavení, což není vůbec potřeba. Do začátku stačí nějaké volné sportovní oblečení, vše ostatní na trénink zapůjčíme.

Často kladené otázky

Není potřeba cokoliv nakupovat, vezměte si nějaké volnější sportovní oblečení a přijďte, vše ostatní máme k dispozici k zapůjčení včetně ochranné výstroje bógu.
U nás začínají žáci napřed bezkontaktním cvičením. Ze začátku to bude především nácvik základů - postoje, základní kroky, základní seky, s důrazem na spravné vedení meče, úchop, dobrou rovnováhu, správnou koordinaci pohybů apod. Tyto věci je třeba důkladně procvičit, než se pozornost přesune na pokročilejší cvičení (plnokontaktní cvičení s ochrannou výstrojí bógu, jako jsou útočné a obranné techniky, volný zápas a další). Po zhruba měsíci přijdou také zaklady cvičení s bokutó (dřevěným mečem) a základy Kendó kata.
Ano, cvičí. Minimální potřebný věk je u nás 14 let.
Ano, Kendó je u žen velmi populární a to i v našem dódžó.
Při kontaktním cvičení používáme speciální tréninkovou zbraň a ochrannou výstroj. Při cvičení je dále kladen velký důraz na bezpečnost a zachování pořádku. Navíc se naši studenti kontaktnímu cvičení věnují až po dobrém zažití základů. Díky tomu všemu je Kendó velice bepečné pro dospělé i pro děti a ke zranění dochází velmi zřídka, i když úplně ho vyloučit samozřejmě nelze. Dobře provedené zásahy nebolí, při chybně provedeném zásahu se občas může stát, že to trochu štípne.
Není. V Kendó se učíme bojovat s mečem. Přestože některé aspekty by se Vám hodily (postřeh, odhad vzdálenosti, načasování, rychlé rozhodování, přehled ve stresové situaci), Kendó cvičíme pro jiné účely než pro „pouliční boj”. Doporučujeme Vám zkusit něco jiného.
Tady opravdu záleží na konkrétní povaze potíží. Kontaktujte nás na telefonu 737 472 685 (Tomáš Berger) nebo 603 426 324 (Miloslav Hotovec), nebo na emailu , rádi Vám poradíme. Obecně lze říct, že Kendó se úspěšně věnují lidé s celou škálou zdravotních problémů a indispozic, jako příklad uveďme Američana Henryho Smallse, který při nehodě přišel obě nohy a je mezinárodně respektovaná osobnost v Kendó.
V Kendó jsou turnaje jen jedním z nástrojů výcviku a nikoliv jeho cíl. Nutné to tedy není, ale je to prospěšné.
Vyberte si dódžó v místě, které Vám bude vyhovovat, seznam je na www.czech-kendo.cz/oddily.
Naše dódžó má u nás nejdelší tradici (od roku 1986). Náš sensei (učitel, trenér) je pan Miloslav Hotovec, nejzkušenější v ČR. Cvičení u nás vedou instruktoři s více jak 20tiletou praxí - Filip Baumruk (5. dan), Masahiro Mijóši (3. dan) a Tomáš Berger (4. dan). Naše dódžó je jedním ze základních pilířů Kendó v ČR a naši členové patří k těm nejvíce pokročilým. Jsme organizování v České federaci Kendó a prostřednictvím ČFK také v mezinárodních organizacích jako je Evropská federace Kendó a Mezinárodní federace Kendó. Koneckonců, přijďte sami podívat a uvídíte.