Vybavení na Kendó

O Kendó

Vybavení v Kendó se sestává z oblečení, sestavy chráničů a zbraní.

Oblečení

Oblečení pro Kendó je keiko-gi (稽古着 též kendó-gi 剣道着) a hakama (袴). Keiko-gi je vrchní část oděvu , široké kalhoty se nazývají hakama. Někteří pod hakamou nosí ještě pás obi (帯). Nejčastější barva je indigově modrá, ale používá se i černá a bílá (bílé oblečení obvykle nosí ženy a starší mistři, kombinaci bílé keikogi a tmavou hakamu někdy nosí začátečníci a někdy také ženy).

Chrániče bógu

Chrániče se na Kendó se používají při kontaktním cvičení. Souhrnně se nazývají bógu (防具 též kendó-gu 剣道具). Sestávají se z přilby men (面), rukavic koté (小手), chrániče trupu dó (胴) a chrániče boků taré (垂れ). Pod men se váže šátek tenugui (手拭い). Dó a men se vážou pomocí tkanic himó.

Zbraně

Jelikož nacvičování boje se skutečnými meči by bylo velmi nebezpečné, byly pro Kendó vyvinuty cvičné meče. Pro kontaktní cvičení a nácvik se používá bambusový meč šinaj (竹刀), pro cvičení kata a další cvičení se používá dřevěný meč bokutó ( 木刀 též bokken 木剣) nebo skutečný kovový meč, obvykle s tupým ostřím, zvaným habiki (刃引) nebo kata-yó (形用). Ke všem zbraním, i cvičným, se chováme s respektem jako by šlo o skutečnou reálnou zbraň.

Šinaj 竹刀

Šinaj je cvičný bambusový meč. Skládá se ze 4 bambusových štěpin, které drží pohromadě kožené součástky - rukojeť cukagawa (柄皮), pásek nakajui (中結), a špička sakigawa (先皮). Kulatý chránič – záštita mezi čepelí a rukojetí se nazývá cuba (鍔). Stejně jako u skutečného meče i u šinaje rozlišujeme ostrou stranu (ha), boční strany čepele (šinogi) a zásahovou část (monouči – zhruba poslední třetina čepele mezi špičkou a koženým páskem nakajui). Existují i šinaje, kde se místo bambusových štěpin používají štěpiny z plastu a karbon-grafitu. Pro ni-tó (二刀 boj dlouhým a krátkým mečem současně) se používá krátký šinaj a dlouhý šinaj, který je zhruba 3/4 oproti šinaji při boji jedním mečem. Existuje i suburi-šinaj na cvičení suburi, nácvik seků bez soupeře, který je těžší za účelem posilování.

Vybavení na Kendó

Před prvním použitím je potřeba šinaj připravit a během používání jej pravidelně udržovat. Jinak hrozí jeho zbytečné poškození nebo zničení! Nikdy necvičte s poškozeným šinajem, hrozí poranění očí o štepinek i další zranení!

Tabulka velikosti a hmotnosti šinaje
  muž/žena věk 12 - 15 let věk 15 - 18 let věk 18 +
délka muž i žena max 114 cm max 117 cm max 120 cm
hmotnost muž min 440 g min 480 g min 510 g
žena min 400 g min 420 g min 440 g
průměr
(u sakigawy)
muž min 25 mm min 26 mm min 26 mm
žena min 24 mm min 25 mm min 25 mm
Bokuto a meč

Bokutó 木刀 (Bokken 木剣)

Bokutó je meč z tvrdého dřeva, tvarově napodobující katanu. V Kendó se používá především pro cvičení kata. Bokutó je dlouhé - tači 太刀 (též ódači) s délkou kolem 102 cm a krátké - kodači 小太刀 s délkou kolem 55 cm. Existuje i suburi-tó na posilování.

Meč 刀

Pokročilí občas cvičí kendó-kata se skutečnými kovovými meči. Používá se především cvičný meč habiki (刃引), s tupým ostřím. Rozhodně se nedoporučuje cvičit s kovovou zbraní, pokud nemáte dostatečné zkušenosti, zvláště proti partnerovi!

Zaujalo vás Kendó a chtěli byste si to zkusit? Je to snadné, stačí k nám přijít a zkusit si to, zdarma a nezávazně. Čtěte jak začít.