Moderní forma Kendó je cvičení s bambusovým šinajem a ochrannou výstrojí bógu. Tradiční metodou cvičení jsou formy, kata. Kendó-kata byla vybrána z kata starých škol a obsahují samotné základy Kendó.
Kendó-kata je cvičení ve dvojících, kde každý pohyb je předem daný. Je to simulovaný souboj, ve kterém jeden útočí - učidači (打太刀), majíce roli učitele, a druhý se brání pomocí techniky a vítězí - šidači (仕太刀), majíce roli žáka. Kata se cvičí za použití dřevěných mečů bokutó (木刀) případně s pravými kovovými meči obvykle s tupým ostřím (habiki 刃引).
V kata se používá dlouhý meč tači (太刀), který je standardně dlouhý 102 cm a krátký meč kodači (小太刀), který standardně měří 55 cm.
Při cvičení kata usilujeme o perfektní technické provedení a správnou formu bojového ducha. V kata bychom měli každým pohybem cítit napětí, jako by šlo o skutečný boj na život a na smrt. Každý sek nebo bodnutí by mělo být vedeno tak, jako by bylo ve skutečném souboji s úmyslem zasáhnout. Je důležitý bojový duch a odhodlání, stejně jako zanšin, duševní stav ostražitosti. Jako v šinaj kendó usilujeme o mentalní napojení na soupeře a jeho sled akcí a záměrů. Je to velmi náročné duševní cvičení vyžadující maximální koncentraci. Každá kata má svůj hlubší smysl a je důležité je pilně studovat.
Kata doplňuje cvičení se šinajem, kde je použití v některých případech odlišné než u skutečného meče. Pomocí kata bychom si měli uvědomit samotné základní principy boje s mečem a implementovat je do cvičení se šinajem. Mohli bychom také říct, že kata propojují Šinaj Kendó s technikou skutečného meče.
Kendo Kata nás učí především:
Kendó-kata je celkem deset. Prvních sedm reprezentuje souboj s dlouhými meči a poslední tři souboj s krátkým proti dlouhému meči. Před cvičením Kendó-kata je potřeba ovládat na dostatečné úrovni základy, jako je práce nohou, kamae a správná forma sekání mečem.
Nihon Kendó kata (日本剣道形) :
Ipponme (一本目)
Nihonme (二本目)
Sanbonme (三本目)
Yohonme (四本目)
Gohonme (五本目)
Ropponme (六本目)
Nanahonme (七本目)
Kodači ipponme (小太刀一本目)
Kodači nihonme (小太刀二本目)
Kodači sanbonme (小太刀三本目)
Kromě Nihon Kendó Kata, byly v roce 2002 zavedeny "Kihon Kendó Kata" (oficiální a správný název je Bokutó ni joru Kendó kihon waza keikó hó - aplikace základních technik Kendó s bokutó). Je jich celkem devět a obsahují základní seky, vícenásobné útoky a obranné a útočné techniky, které se cvičí s dřevěnými meči bokutó. Tyto techniky jsou snadno přenositelné do cvičení se šinajem a s bógu a zpět i pro úplného začátečníka.
Účelem těchto kihonů je lepší rozvoj cvičení zákládů (kihon) a etikety reihó a zdůraznění principu šinaje jako zástupce skutečného meče, aby dnešní kendisté lépe vnímali, že použití šinaje a meče je v principu stejné. Toto cvičení je též vhodné jako příprava na cvičení Nihon Kendó Kata.
Bokutó ni joru Kendó kihon waza keikó hó (木刀による剣道基本技稽古法)
Kihon iči (基本1 - Ippon-uči no waza: men, kote, dó, cuki)
Kihon ni (基本2 - Nidan-waza: kote-men)
Kihon san (基本3 - Harai waza: harai men)
Kihon yon (基本4 - Hiki waza: cubazeriai kara no hiki dó)
Kihon go (基本5 - Nuki waza: men-nuki-dó)
Kihon roku (基本6 - Suriage waza: kote-suriage-men)
Kihon šiči (基本7 - Debana waza: debana kote)
Kihon hači (基本8 - Kaeši waza: men-kaeši-migi-dó)
Kihon kjů (基本9 - Učiotoši waza: dó-učiotoši-men)