Základní informace o nás

O nás
O nás

Kacubó Kenrikai (渇望剣理会) je škola japonského šermu Kendó (剣道). Je to nejstarší Kendó dódžó u nás - místo, kde v roce 1986 začínaly první kroky prvních českých adeptů tohoto bojového umění.

Kacubó znamená "žízeň po sebezdokonalení" a Kenrikai "společnost meče".

Naše dódžó vzniklo v roce 1986 a jeho prvním sensejem byl pan Tóru Giga 儀我亨 (3. dan), pracovník japonské ambasády v tehdejším Československu. Pan Giga se věnoval našim členům v úplných počátcích. Poté, co se vrátil zpět do své vlasti, pokračovali naši členové ve cvičení sami. Snažili cestovat za instruktory do okolních zemí a později do Japonska, byť právě cestování za hranice bylo v té době velmi obtížné. S postupem doby rostlo povědomí veřejnosti o naší existenci a cestu k nám si nacházeli další a další zájemci Kendó, rostla členská základna a postupně také úroveň našich členů.

Od dob úplných začátků se cvičení Kendó u nás neuvěřitelně posunulo kupředu - místo hrstky nadšenců s minimem vybavení a informacemi, jak správně cvičit, tu dnes máme školu s více jak 50 členy, kvalifikovanými instruktory se stupni až 5. dan a s více jak třicetiletou praxí. Máme i dobré zázemí a dostatkem vybavení pro všechny naše členy a zájemce o cvičení u nás. Kacubó Kenrikai je jedním z hlavních pilířů Kendó v České republice a má zásadní význam v oblasti japonských bojových umění (Budó) v naší zemi obecně. Více o naší historii se dočtete zde.

Vedoucím našeho dódžó je pan Miloslav Hotovec (3. dan), jeden ze zakladatelů cvičení Kendó naší zemi. Běžné tréninky vedou Filip Baumruk, Tomáš Berger a Ondřej Dudáš (všichni tři 5. dan), případně další pokročilí členové. Více o našich členech dočtete zde

Cesta meče je cestou ducha, respektu a trpělivosti

Kendó pro nás znamená nejen cvičení, ale i studium a vzdělávání. Snažíme se, aby naši členové cvičili poctivě a naplno s maximálním úsilím. Ať už jde o ne příliš záživné drilování základů nebo třeba volné souboje. Zároveň se také snažíme, aby se naučili používat vlastní hlavu a strategii, aby nad Kendó přemýšleli a vždy se snažili zlepšit. Kendó cvičíme komplexně v plné šíři jeho osnov včetně cvičení Kata.

Kendó chápeme nejen jako bojové umění, ale také jako kulturní a společenský fenomén a vedeme naše členy k tomu, aby kromě praktických dovedností studovali i jeho filozofii, historii, tradice a vnitřní stránku.

Hlavní náplní naší činnosti je pořádání pravidelných tréninků. Naše členy také vedeme k pravidelné účasti na zkouškách, aby měli možnost sami sebe konfrontovat a získali reflexi na svůj vlastní vývoj. A ze stejného důvodu naše členy vedeme k účasti na turnajích. Každý rok absolvujeme desítky různých seminářů a tréninkových soustředění u nás (některé sami pořádáme) i v zahraničí a také různých lokálních i mezinárodních turnajů. Snažíme se jezdit za učiteli, kteří působí v blízkém i vzdálenějším zahraničí a u nich získané malosti pak zužitkovat pro vlastní růst a dále je předávat naším členům.

Naší snahou vždy bylo a také bude cvičit a šířit Kendó jako "Cestu meče" v duchu jeho hlubokých tradic a filosofie. Název našeho dódžó odkazuje na snahu po neustálém zlepšování skrze meč (Kendó). Motto našeho dódžó, které pro nás napsal a zanechal nám pan Giga a které je vždy pověšené během našich tréninků na čestném místě, bychom mohli interpretovat takto: Cesta meče je cestou ducha, trpělivosti a respektu. Právě takovou cestu se snažíme sledovat.

Kde cvičíme

Naše pravidelné tréninky probíhají na Julisce v Praze 6 v Dejvicích:

Sportovní centrum ČVUT Juliska
Pod Juliskou 4
160 00 Praha 6 - Dejvice

Nováčky přijímáme po celý rok, stačí rovnou přijít, případně předem zavolat, nebo napsat (viz. kontakty). Aktuálně přijímáme zájemce starší čtrnácti let.

Tréninky se konají

Středy  
• 20.00 - 22.00 Trénink Kendó (začátečníci i pokročilí)

Pátky 
• 17.00 - 18.30 Trénink základů pro začátečníky i pokročilé
• 18.30 - 20.00 Trénink pro pokročilé v bógu
 Pokud byste si u nás chtěli zkusit cvičení Kendó, zdarma a nezávazně, čtěte jak začít.

 Informace o placení členských příspevků zde

 

Jak se k nám dostanete

Dostanete se k nám tramvají č. 8 a 18, nebo autobusy 107, 116, 147, 160 ze stanice metra Dejvická, vystupte na zastávce "Nádraží Podbaba". Ulice Pod Juliskou je na levé straně kousek zpět. Není to ani daleko ze stanice metra "Dejvická", zabere to asi 10 - 15 minut chůze. Pokud pojedete autem, tak můžete zaparkovat přímo před budovou, je tam vyhrazené parkoviště zdarma pro návštěvníky sportovního centra, případně hned vedle placené parkování ve fialové zóně.

Zaujalo vás Kendó a chtěli byste si to zkusit? Je to snadné, stačí k nám přijít a zkusit si to, zdarma a nezávazně. Čtěte jak začít.