Před tréninkem je důležité být správně oblečen. Oblečení by mělo být čisté a upravené. Pokud trénink začíná v bógu, mělo by toto být správně uvázáno a ve funkčním stavu. Je také nutné zkontrolovat stav šinaje (bokenu, meče), v žádném případě se nesmí cvičit s poškozenou zbraní nebo výstrojí.
Veškerá etiketa (úklony atd.) musí být provedena správným způsobem.
Trénink většinou začíná nástupem všem přítomných. Seřadíme se na určeném místě. V našem dódžó sedí žáci v jedné řadě, seřazení podle stupňů a pokročilosti. Proti nim n a druhé straně haly je sensei (mistr, učitel, trenér) nebo více sensejů, opět seřazení podle stupňů a pokročilosti (pokud je na návštěvě sensej z jiného dódžó, tak je vždy až za sensejem z místního dódžó, byť by měl vyšší stupeň). Veškeré povely (seřaťe se, sedněte si atd.) dává první v řadě žáků. Na povel si všichni sednou do seiza 正座. Následuje krátká meditace mokusó 黙想, na pročištění mysli a pro plnou koncentraci na trénink, potom rei (礼 pozdrav, úklona) k čestnému místu (to se liší podle tradice konkrétního dódžó: někde šómen - čestné, přední místo, případně šinzen – jakýsi oltář, např. se svitkem nebo kaligrafií, dále může být portrét mistra, nebo vlajka, nebo diváci při ukázce atd.). Dále se zdraví sensei a ostatní cvičenci.
V různých dódžó mají různý protokol a je to obvykle odlišné. Pokud jsme na návštěvě jiného dódžó, je samozřejmě nutné přizpůsobit se místním pravidlům.
Náš nástup a povely při nástupu na začátku tréninku:
Náš nástup a povely při nástupu na konci tréninku:
Kendó kata je cvičení párových sestav za použití dřevěných mečů bokutó nebo někdy i kovových mečů. Více zde
Příprava na hlavní část tréninku, spočívá v postupném zahřátí svalů, protažení, často zařazujeme též posilování.
Cvičení seků "na sucho" bez soupeře. Obvykle provedeme několik set různých seků.
Nácvik základních prvků a technik. Obsahuje různá cvičení na postoje, práci nohou, práci s mečem, nácvik technik nebo jejich částí, různé tréninkové drily nebo kombinace apod. Provádí se bez partnera i s partnerem. Často bez výstroje bógu, nebo jen s částečnou výstrojí.
Sekové cvičení ve dvojici pro koordinaci pohybů, vytrvalost a přesnost. Je to přesně daná série seků v rychlém sledu. Obvykle se cvičí v plné výstroji na plný kontakt, stejně jako všechna následující cvičení zde uvedená.
Nácvik útočných (šikake-waza) a obranných technik (ódži-waza) ve dvojici.
Cvičení útoků ve dvojici, série seků, bodů a kombinací. Učikomi-geiko je základní cvičení záasahů na statického soupeře, který se nechá zasahovat a obvykle odkrývá zásahová místa. Kakari-geiko je pokročilejší cvičení, je to spíše kratší velmi dynamické a intenzivní cvičení podobné zápasu, kde útočí (nepřetržitě) pouze jeden z dvojice kendistů, který si obvykle musí cestu k zásahu otevřít sám. Oikomi geiko je cvičení seků/bodů na soupeře, který se velmi rychle pohybuje vzad.
Volný trénink, obvykle cvičný souboj bez počítání bodů. Rozlišujeme hikitate-geiko, pokročilý vs začátečník (učitel vs žák), kdy se pokročilý snaží vést a učit žáka a gokaku-geiko mezi stejně pokročilými.
Cvičný souboj s počítáním platných zásahů. Může být s rozhodčími nebo bez.
Ukončení cvičení, poděkování sensejovi a ostatním. Učitel často udělí komentáře a rady na závěr.
Toto je jen vzorové schéma, některé části mohou být zpřeházené, nebo být vynechány, případně se některým věnuje více času na úkor ostatních - poměr doby, která se věnuje jednotlivým částem také závisí na pokročilosti příslušné skupiny. Zařazeny mohou být i nějaká další speciální cvičení. U nás obvykle bývá trénink od určité části rozdělen na začátečníky a pokročilé, případně ještě na další skupiny, každé se věnuje jiný instruktor.
Jelikož nemáme tréninky každý den, doporučuje se cvičit také mimo tréninky - vhodné je především: suburi, práce nohou, různá koordinační cvičení, nebo cvičení na kondici a posilování - běhání, posilování nohou (dřepy, výpady apod.), další posilování (kliky, sklapovačky atd.), schody, švihadlo ... Vhodná jsou i kompenzační cvičení.